A féltékenységről

2017.01.01

A féltékenység az egyik olyan probléma, ami könnyen tönkreteheti párkapcsolatunkat. Egy szerelmi kapcsolatban teljesen természetes a másik iránti aggódás, a másik féltése, de ez nem lehet egyenlő a beteges féltékenységgel, számonkéréssel.

Aki féltékeny, attól fél, hogy elveszítheti a számára fontos kapcsolatot. Ezt az érzést azonban csak értékes kapcsolat válthatja ki. Egy kapcsolat értékes lehet érzelmileg (szeretem a másikat), gazdaságilag (szeretem, hogy anyagi jólétet biztosít számomra) vagy társadalmilag (jó iskolába járathatja a gyereket, jók az összeköttetései, elismert a partner).

Abnormálisnak akkor tekinthető a féltékenység, ha nem fenyeget valódi veszély, vagy ha a reagálás eltúlzott vagy erőszakos.

Mik a túlzott féltékenység jelei?


  • A féltékeny ember kizárólag magának akarja a másik figyelmét. Sokszor még a közös gyermekre fordított időre is irigy.
  • Úgy bánik a másik emberrel, mintha a tulajdona volna. Általában nem tartja tiszteletben a másik személyiségét, intim zónáját sem.
  • A féltékeny állandóan számon kéri társát: "Hol voltál? Kivel voltál? Miért nem vetted fel a telefont, mikor hívtalak?"
  • Ha a párja részletesen beszámol a napjáról, akkor viszont nem hisz neki, gyanúsítgatja, hazugsággal vádolja. Képes nyomozást indítani egy téves hívás miatt is.
  • A múltban történteket felhasználja partnere ellen. "Ha az előző barátodat megcsaltad, akkor engem is biztosan meg fogsz!"
  • A férfiak beleszólnak párjuk öltözködésébe, általában túl kihívónak tartják azt. Legszívesebben zsákot húznának kedvesükre vagy csadort adnának rá.
  • A féltékeny fél társa minden idejét beosztja, ellenőrzi: megmondja, mikorra kell hazaérnie, csak együtt mehetnek bevásárolni, stb.
  • A féltékeny ember minden azonos neműben vetélytársat lát: mindenki az ő szerelmével akar kikezdeni. Mindenkiről feltételezi, hogy többet akar társától...
  • A féltékenységet agresszió (verbális és fizikai) is kísérheti, és végső esetben gyilkossághoz is vezethet.

Mikor és miért alakul ki a féltékenység?

A féltékenység teljesen normális, velünk született viselkedés az evolúciós pszichológia szerint, ugyanis szorosabbá teszi a kapcsolatot, védi azt a betolakodóktól.

A rendszerelméleti megközelítés szerint a féltékenység a kapcsolat dinamizmusából ered. Ha a felek változtatnak a viselkedésükön, csökkeni fog a féltékenység is.

A kognitív/behaviorista irányzat a féltékenységet tanult reagálásnak tartja. Mivel tanult viselkedés, azt is meg lehet tanulni, hogy ne csináljuk.

A szociálpszichológusok szerint a féltékenység a kulturális erők hatására alakul ki.

Freud szerint is van normális és beteges féltékenység. Normális a féltékenység akkor, ha valaki tényleg veszélyezteti a kapcsolatot. Beteges azonban, ha nincs tényleges kiváltó helyzet, alaptalan a vádaskodás, a féltékeny fél rávetíti félelmeit a másik normális viselkedésére.

A patológiás féltékenység okai általában a gyerekkorra vezethetők vissza. Magyarázatát kereshetjük az anya-gyerek kapcsolatban, a szeretetlenségben, feldolgozatlan testvérféltékenységben, megoldatlan traumákban. De ok lehet az apa részéről mutatott leértékelő viselkedés, az elhanyagolás is.
A féltékeny embereknek általában alacsony az önbecsülésük, önértékelésük, önbizalmuk. Azt érzik, hogy ők nem elég jók, nem elég szerethetők. (Más elméletek szerint pont fordított a helyzet, a féltékenység hatására lesz alacsony az önértékelés.)
Átélhettek valamilyen veszteséget vagy korábbi hűtlenséget is.
Az is lehet, hogy egyszerűen családi mintát követnek: ezt a viselkedést látták a szüleiktől is vagy erősen versengő családban nőttek fel. 

A betegesen féltékeny ember nem győzhető meg, hiszen féltékenysége független a külső tényezőktől, belsőleg, öngerjesztő módon alakul ki nála az érzés.

A féltékenység okai általában a gyerekkorban keresendők
A féltékenység okai általában a gyerekkorban keresendők

A beteges féltékenységre jó példa Zoltán, aki azzal a panasszal érkezett hozzám, hogy felesége megcsalta, segítsek rendbe hozni a kapcsolatukat. A beszélgetések során azonban kiderült, hogy szó sincs megcsalásról, csak kóros féltékenységről. A férj felesége minden lépését ellenőrizte: le kellett fotóznia a kilométerórát induláskor és érkezéskor. A munkahelyén óránként felhívta. A Facebookját ellenőrizte, gyakran a felesége nevében kezdett levelezésbe, mondván, hogy kiugrassza a nyulat a bokorból. Az asszony nem mehetett egyedül bevásárolni, sőt még a ház elé cigarettázni sem, mert a férj szerint a szomszéd ki akart kezdeni nejével. Egy idő után már a felesége fehérneműjét is ellenőrizte, hogy nincsenek-e rajta gyanús nyomok.

Az ilyen mértékű féltékenység tönkreteszi a kapcsolatot. Senki nem tűri el azt, hogy ennyire korlátozzák a szabadságát, beleszóljanak az életébe. Ezért forduljunk szakemberhez! A súlyos féltékenység pszichoterápiával jól kezelhető. Egy egyszerű gyakorlatot azonban otthon is elvégezhetünk.

A Collins házaspár Soha többé féltékenység! című programjában az alábbi lépéseket ajánlja féltékenység esetén:


  • Üljünk le egy nyugodt, csendes helyre!
  • Csukjuk be a szemünket, lélegezzünk lassan, nyugodtan! Igyekezzünk lazítani!
  • Tudatosítsuk magunkban, hogy mit gondolunk!
  • Kérdezzük meg magunktól, hogy igaz-e, amit gondolunk. Figyeljük testünk jelzéseit! Melyik testrészünkben érezzük a kellemetlenséget?
  • Fókuszáljunk erre az érzésre, lélegzetünket összpontosítsuk oda!
  • Helyettesítsük a fejünkben lejátszódó filmet egy kellemes jelenettel, amit szeretnénk, hogy valóra váljon!

Ismételjük mindezt 21 napon keresztül, hogy szokássá válhasson!

Mit tehet a másik fél?

Amikor a féltékeny társ kérdéseit megválaszoljuk (Hol voltál? Kivel voltál? Mit csináltatok?), válaszainkkal csökkentjük a szorongását. Ha nem kap választ a kérdéseire, nem engedünk a faggatózásnak, kénytelen saját magát megnyugtatni, saját gondolataival csökkenteni a szorongását. Nehéz feladat, hogy ne válaszoljunk, de hosszú távon eredményes lehet!


Mélyebben érdekli a téma? Figyelmébe ajánlom az alábbi könyveket:

P. Hauck: A féltékenység - Mi az oka, és hogyan győzzük le (Park Kiadó)

Haraszti László-Lux Elvira-Popper Péter: Magány és társ - Féltékenység és hűség. Mesterkurzus (Saxum Kiadó)

A. M. Pines: A féltékenység - Okok, tünetek, gyógymódok (Saxum Kiadó)


Ez is érdekelhet, olvasd el! Megcsalt a párom! Most mi legyen?


A blog legfrissebb bejegyzései

Olvasd el ezeket is

Biztos, hogy mindent jól tudsz a szexről? Bár felnőttekkel dolgozom, koruk, tapasztalataik és az elérhető információk mennyisége ellenére azt tapasztalom, hogy sokan ellentmondásos, negatív információkkal, tévhitekkel rendelkeznek a szexualitással kapcsolatban. Ezeknek a téves gondolatoknak a fő forrása a média. Hajlamos lehetsz azt gondolni, hogy...

Tehát nagyon fontos, hogy elkülönítsük azokat az eseteket, amikor mindketten egyformán ritkán (vagy egyáltalán nem) igénylitek a szeretkezést, de ez mindkettőtöknek elfogadott, kielégítő és nem okoz frusztrációt.

Elhidegültetek egymástól vagy éppen állandóan durván veszekedtek? Esetleg azt érzed, hogy a társad mindig csak kritizál, támad, semmi nem jó neki, amit csinálsz?
Mindhárom helyzetben segíthet az Érzelmekre Fókuszáló Terápia. A módszert Sue Johnson és munkatársai dolgozták ki. Az EFT-n alapuló Ölelj át! - program 7 lépésből áll, és a legrosszabb...