Javítsd az önértékelésed, hogy boldogabb legyen a párkapcsolatod!
Ha nem fogadod el magad olyannak, amilyen vagy, ha állandóan kisebbrendűségi érzésed, önértékelési problémád van, akkor olyan, mintha elvesztetted volna a talajt a lábad alól. Folyamatosan boldogtalannak érzed magad. Aki pedig boldogtalan, az a párkapcsolatában is annak fogja érezni magát. Ezért, ha jó házasságban/kapcsolatban szeretnél élni, fontos, hogy először saját magadat hozd rendbe. Hogyan csináld? Ehhez adok ebben a cikkben néhány tanácsot.
Honnan tudhatod, hogy nem jó, amit érzel, baj van az énképeddel, önértékeléseddel?
Az alacsony önértékelés jelei
- Kézfogásod gyenge, kerülöd mások tekintetét. Ezt azért teszed, mert félsz, hogy azonnal meglátják minden hibádat.
- Állandóan mentegetőzöl (már azelőtt, mielőtt kritikát kapnál). A legkisebb hibádért is elnézést kérsz.
- Kerülöd a kudarcokat. Semmibe nem mersz belevágni, mert attól tartasz, elrontod, kinevetnek.
- A ruháiddal/ autóddal/ házaddal vagy a kapcsolataiddal hencegsz.
- Gyakran van bűntudatod tetteid miatt.
- Sok mindentől félsz, nem hiszed, hogy meg tudnál birkózni a helyzetekkel, feladatokkal.
- Másokban is állandóan a hibát keresed, mert attól tartasz, föléd kerekedhetnek.
- Ha bírálnak, azonnal védekezni kezdesz.
- Féltékeny vagy a társadra. Azt szeretnéd, ha csak veled lenne/foglalkozna. Birtokolni akarod.
- Rettegsz a visszautasítástól, értéktelenséged bizonyítékaként könyveled el.
- Nem lehet neked bókolni.
- Túlzottan türelmes vagy, akár még azt is hagyod, hogy terrorizáljanak.
- Kerülöd a versenyhelyzeteket, mert félsz, hogy alulmaradsz.
Senki sem születik kisebbrendűségi érzéssel. Ezt gyerekkorodtól kezdve sajátítottad el, fokozatosan alakult ki benned. De ha ki tud alakulni, akkor meg is lehet szüntetni. Csakis rajtad, az elhatározásodon múlik!
Hogyan küzdheted le az alacsony önértékelést?
1. Ne minősíts! Se magadat, se másokat!
- Ítéleteid alapja gyakran az előítélet, a tárgyakhoz, személyekhez való viszonyod alakítja.
- Egyetlen vonás alapján senkit sem lehet megítélni, de még több jellemző alapján sem.
- Ahhoz, hogy igazságosan tudj ítélni, az illető minden pozitív és negatív tulajdonságával tisztában kellene lenned. Ez viszont lehetetlen.
- Ki dönti el, hogy mi a jó és mi a rossz?
- Az ember tulajdonságai folyamatosan változnak. Te sem olyan vagy most, mint 5, 15 vagy 25 évesen voltál.
- Sok tulajdonságodat a körülmények befolyásolják. Különböző helyzetekben, emberekkel másképp viselkedsz. Akár óráról órára is változhatnak a jellemzőid.
- A különféle tulajdonságokat lehetetlen összemérni. Mi az értékesebb? A családcentrikusság vagy a nagy teherbírás?
- Ha az egész embert minősíted a viselkedése, cselekedetei helyett, az olyan súlyos problémákhoz vezethet, mint például a depresszió.
2. Bocsáss meg magadnak!
Ne legyen bűntudatod! Bűntudatot akkor érezhetsz, ha úgy gondolod, amit tettél rossz vagy erkölcstelen (minősítés!) és emiatt elítéled magad. De attól, hogy rosszat tettél, nem kell bűnösnek érezned magad. Mindenki követ el hibákat. A lényeg az, hogy tanulj belőle.
Senki sem tökéletes vagy mindentudó. A legtöbb ember csak néhány dologban igazán jó. Természetes, hogy nagyon sok tevékenységre nem vagy képes, vagy mert nincsenek meg a hozzá szükséges adottságaid, vagy nem állnak rendelkezésedre a megfelelő ismeretek. A hibáid elkövetéséhez rengeteg zavaró tényező (hangulatod, családi gondok, stb.) is hozzájárulhat.
A bűntudat következménye általában az, hogy megbünteted magad, de ettől a problémád nem fog megoldódni! Ha valamit elrontottál, azt tanuld meg belőle, hogy legközelebb mit kellene tenned.
3. Fogadd el magad!
Nem szeretned kell magad (hiszen az is minősítés - jó vagy, tehát szerethető), hanem csak elfogadni olyannak, amilyen vagy. Az elfogadás a minősítgetés kizárása. Senkit (magadat sem) minősíthetsz tettei, külseje, képességei, vagyona alapján.
Hogyan csináld?
- Hidd el, bár nem vagy tökéletes, sokkal több a jó tulajdonságod, mint a rossz.
- Fogadd el magad a gyengeségeiddel együtt, ha nem tudsz rajtuk változtatni! Ha tudsz, akkor változtass!
- Törődj többet magaddal!
- Kíváncsian és kedvesen tekints a világra! A többiek sem rosszak, csak nem tökéletesek, akárcsak te!
- Használd ki az idődet! A józan ész határain belül elégítsd ki vágyaid és szükségleteid!
4. Cselekedj!
- Nézz szembe a problémáiddal, ne kerüld őket! Ne a rövid távú hasznot, hanem a hosszú távú következményeket tartsd szem előtt!
- Nem megy minden egyből tökéletesen! Azért ne hagyd abba!
- A nagy célokat bontsd kisebb részfeladatokra!
- Elemezd a teljesítményedet, tanulj a hibáidból!
- Az unalom a teljesítmény ellensége. Jutalmazd magad, ezzel fokozhatod a kitartásodat! Az elismerő szavak is sokat számítanak!
- Merj kockázatot vállalni!
5. Légy asszertív!
Az asszertivitás nem más, mint az egészséges önérvényesítés. Ennek segítségével érheted el, hogy mások tiszteljenek. Ha nem jó az önérvényesítő képességed, akkor gyakran érzed úgy, hogy elnyomnak, a vágyaid nem teljesülnek, mások utasításait követed. Ha hiányzik ez a képességed, az az irántad érzett szeretetet is aláássa. Azt ugyanis, aki rabszolgaként viselkedik, egyre kevésbé becsüli, tiszteli és szereti a másik.
Két alapelvet kell észben tartanod:
- Mindenkivel úgy bánnak, ahogy engedi.
- Ha azt akarod, hogy mások változtassanak a bántó viselkedésükön, először te változtass! Azaz, ne tűrd el az ilyen viselkedést. Ha nem teszel semmit, akkor jutalmazod a másikat. Azt a tevékenységet pedig, amiért jutalmat kap, folytatni fogja.
Ahhoz, hogy mások tisztelettel bánjanak veled
- A kedvességre válaszolj kedvességgel! Mindig "jutalmazd" meg azokat, akik jók hozzád (önmagadat is).
- Ha bántanak, anélkül, hogy észrevennék, szólj! De csak kétszer!Sokszor az emberek nem akarattal tesznek rosszat. Ilyenkor figyelmeztesd őket, de ne tűrj a végtelenségig. Ha túl sokáig veszekszel velük azért, amit csinálnak, de hagyod, akkor tulajdonképpen jutalmazod őket, továbbra is bántani fognak.
- Ha valaki továbbra is rosszul bánik veled, annak ellenére, hogy szóltál, add vissza a kölcsönt, de harag, bűntudat és sajnálat nélkül.A figyelmetlen, tapintatlan viselkedést nem szabad eltűrni. Minél hamarabb teszel ellene, annál jobb. Célszerű valami hasonló dologgal viszonozni. Fontos, hogy ez nem bosszú vagy megtorlás!
Minél többet tudsz az érzelmekről, az emberi viselkedésről, annál nagyobb az esélye annak, hogy kiegyensúlyozottan élj. Ne dőlj be a felszínes ígéreteknek: attól, hogy megtanítják neked a jó fellépést, a választékos öltözködést vagy kommunikációt, az önértékelésed nem fog megváltozni. A felszín jobban fog csillogni, de a problémáid gyökere megmarad. A szemléletedet, hozzáállásodat kell átalakítani. A kulcs a minősítgetés elkerülése és önmagad elfogadása. Sok sikert kívánok hozzá!
Soha nem vagy annyira jó, amennyire mondják, de annyira rossz sem, amennyire lehúznak. Ha ezt megérted, nyert ügyed van.
George Clooney
Forrás:
Paul Hauck: Föl a fejjel! A kisebbrendűségi érzés leküzdése. Park Könyvkiadó, Budapest, 2012.