8 randival a harmonikus párkapcsolatért
Gottman szerint a jó házasság titka egyszerű:
Kapjon megkérdőjelezhetetlen elsőbbséget életünkben az egymásra szánt minőségi idő, és soha ne szűnjön meg a társunk iránti kíváncsiságunk!
Ennek eszköze pedig nem más, mint az elmélyült beszélgetés.
Emlékszel, hogy az ismerkedés időszakában milyen sokat beszélgettél a szerelmeddel? Majd ezek a beszélgetések egyre ritkábbakká és rövidebbekké váltak. Pedig életetek folyamán nagyon sokat változtok, ezért újra és újra meg kell(ene) ismernetek egymást. Gottman ezért a könyvét a még ismerkedő pároknak, a sok éve együttélőknek, a párkapcsolati problémákkal küzdőknek és krízisben lévőknek egyaránt ajánlja.
Ebben a könyvben 8 beszélgetéshez kaphatsz ötleteket, melyek segítségével jobban megismerheted a társadat és intimebbé tehetitek párkapcsolatotokat.
Minden fejezetben olvashatsz konkrét párkapcsolati történeteket, egy rövid elméletet, majd javaslatokat, kérdéseket, feladatokat.
Nagyon fontos, hogy a randik során türelmesen, igazán odafigyelve hallgassátok meg egymást, ne ítélkezzetek!
A 8 randi a házasságban legfontosabb 8 témát öleli fel:
1. Bizalom és elköteleződés
Egy kapcsolat során egyre több dolgot árulsz el magadról, ezzel sebezhetővé válsz. Ahhoz, hogy ezt nyugodtan megtehesd, bíznod kell a partneredben. Abban, hogy megőrzi titkaidat, tisztelettel bánik veled, a kapcsolatotokat teszi az első helyre.
Az elköteleződés tudatos döntés, hogy olyannak fogadod el társadat, amilyen, kitartasz mellette, ellenállsz a kísértésnek, hű maradsz hozzá. A problémáitokat nem mással, hanem csakis vele beszéled meg.
2. Konfliktuskezelés
A konfliktus teljesen normális egy kapcsolatban, hiszen nem vagytok teljesen egyformák, nem érthettek mindenben egyet.
Gottman előző könyvében megoldható és megoldhatatlan konfliktusokra osztotta a vitás helyzeteket. A megoldhatatlan konfliktusok, amelyek a személyiség vagy az életstílus különbözőségéből adódnak, sem jelentik egy párkapcsolat végét, csak meg kell tanulni együttélni velük.
3. Szex és intimitás
A szex területén jelentkező problémák gyakran másodlagosak, valamilyen párkapcsolati gondot jeleznek. Ezen kívül főleg az eltérő igényekből (pl. mennyiség), vagy élethelyzetekből (pl. kisbaba születése) adódnak konfliktusok.
Fontos, hogy a szexuális életetek ne a sokadik legyen a teendőitek listáján, hanem igencsak előkelő helyen szerepeljen. Ehhez fenn kell tartanotok a szenvedélyt, a vágyat.
4. Pénz és munka
A pénz az egyik leggyakoribb konfliktusforrás a párkapcsolatokban. A pénzhez való viszonyodat már születési családodból magaddal hozod. Gottman a könyvben "Költekezők"-ről és "Kuporgatók"-ról beszél.
A pénzt, amiből megéltek, munkával tudjátok előteremteni. De ha a munka fontosabb lesz, mint a párkapcsolat, ha a munka miatt nem jut elég időd a társadra, a kapcsolatod könnyen tönkremehet.
Szintén feszültségforrás az ún. fizetetlen munka, azaz a háztartási teendők és azok megosztása. Ma már a nők is ugyanúgy dolgoznak, mint a férfiak, a házimunka nagyobb része mégis még mindig az ő vállukat nyomja. Gottman szerint
a sikeres házasság legfontosabb eleme a hűség és a jó szex után a háztartási feladatok megosztása.
5. Család
Fontos tisztázni, hogy kinek mit jelent a család, mikor akartok gyereket, hogyan fogjátok nevelni őket. Azonban azt se felejtsétek el, hogy ha gyermeketek megszületése után "szülő üzemmód"-ra váltotok, és elfelejtetek párként létezni, akkor mire a csemete kirepül a családi fészekből, a kapcsolatotok igencsak nagy bajba kerülhet.
6. Szórakozás
A párkapcsolatodban se felejts el játszani! Szükségetek van szórakozásra, kalandra, közös élményekre. Nevessetek sokat! A közös játék segít a bizalom, az intimitás és a kötődés fokozásában.
7. Fejlődés és spiritualitás
Ha nem akartok elfejlődni egymástól, akkor figyelnetek kell arra, hogy közösen változzatok, illetve a másik fejlődését is kövessétek, fogadjátok el! Legyetek nyitottak egymás tapasztalataira! Keressetek közös célokat, alakítsatok ki közös szokásokat!
8. Álmok, vágyak
Attól, hogy párkapcsolatban élsz, nem kell feladnod az álmaidat. Egy jó házasságban kölcsönösen támogathatjátok egymást vágyaitok megvalósításában. Ehhez azonban beszélnetek kell róla, meg kell osztanotok egymással a gondolataitokat.
Gottman és munkatársai azt javasolják, minden héten jelöljetek ki egy napot egy hosszabb randira, amikor csak egymásra figyeltek, és lefolytathatjátok ezeket a beszélgetéseket. A tervezés azért nagyon fontos, mert a rengeteg tennivaló, feladat miatt hajlamosak lehettek háttérbe szorítani kapcsolatotokat. A tervezett randi minden mással szemben élvezzen elsőbbséget!
A házaspárokkal folytatott beszélgetések során a kutatók 4 olyan viselkedést figyeltek meg, amelyek alapján jól előrejelezhető egy kapcsolat sikere:
- gyengédség, vonzalom, csodálat kifejezése,
- a mi-tudat, az összetartozás hangsúlyozása,
- a közös múlttal kapcsolatos közlékenység, élményszerű felidézés,
- büszkeség a közös küzdelmekre.
Ahhoz, hogy sikeresek legyenek a beszélgetéseitek, figyeljetek arra, hogy:
- az érzéseitekről beszéljetek,
- nyitott kérdéseket tegyetek fel egymásnak (ne olyat, ami igennel vagy nemmel megválaszolható),
- segítsetek egymásnak, hogy meg tudjátok fogalmazni érzéseiteket, igényeiteket,
- legyetek toleránsak, empatikusak, megértők társatokkal!
Olvassátok el a könyvet, és a nyolc alkalmon túl is randizzatok egymással rendszeresen! A házasság működtetése nem kampány, hanem egy életen át tartó folyamat! Sok sikert és jó munkát hozzá!
Felhasznált irodalom: