Mi a féltékenység?
Féltékenységnek azt az érzést nevezzük, amikor attól tartasz, hogy elveszítheted, ami a tiéd.
Van, aki szerint ez egy magatartásforma, szokás, ezért meg is lehet változtatni. Féltékenység esetén ugyanis a saját szavaid, gondolataid okozzák a fájdalmat, az, ahogyan a másik viselkedését értelmezed.
Abszolút normális, ha azt szeretnéd, hogy párod többet
foglalkozzon veled, mint mondjuk a barátaival. Ha tudatosítod magadban a rossz
érzést és ez cselekvésre ösztönöz, megbeszélitek egymással a problémát és
változás történik kedvesed viselkedésében, akkor minden rendben, a kapcsolat
visszaáll a normális kerékvágásba. De ha kórosan féltékeny vagy, akkor
birtokolni szeretnéd társadat, állandóan gyanakszol és lassan erről fog szólni
az egész életetek.
A féltékenykedéssel pont az ellenkezőjét fogod elérni, mint
amit szeretnél: azt üldözöd el magad mellől, akit a legjobban szeretnél
megtartani, akinek a szeretete a legfontosabb számodra. De ha rosszul bánsz a
társaddal, miért is szeretne?
Normális vagy nem normális a féltékenység?
Ha valóban van valaki, aki veszélyezteti a kapcsolatodat (kerülgeti a párodat vagy éppen már meg is történt a hűtlenség), akkor teljesen normális, hogy félsz a társad elvesztésétől és megjelenik a féltékenység. Ilyenkor arra van szükséged, hogy újra biztonságban érezd magad kedvesed mellett. Ha ez megtörténik, bizalmad is helyreáll.
Ha viszont nincs harmadik a láthatáron, ennek ellenére mindenfélét belemagyarázol partnered viselkedésébe, túlreagálod a sérelmeidet, reakcióid aránytalanul nagyok, mindig a másikat hibáztatod, magadat soha, akkor valószínűleg komolyabban kell foglalkozni a féltékenységeddel.
Nem normális például, ha hazugságvizsgálatra viszed a partnered, ha a küszöbön alszol, nehogy éjszaka elmenjen pasizni, ha nyomkövetőt teszel a telefonjára vagy nyomkövetős ékszert ajándékozol neki.
Mi áll a féltékenység hátterében?
Sokféle ok kiválthatja a zöldszemű szörnyeteg megjelenését.
- A leggyakrabban emlegetett, legismertebb ok a kisebbrendűségi komplexus, az önbizalom hiánya. Társad iránti bizalmatlanságod abból ered, hogy azt gondolod, nem vagy eléggé szerethető. Azt hiszed, csak akkor érsz valamit, ha kedvesed szeret, és ezt úgy kell bizonyítania, hogy minden figyelmét, idejét rád fordítja. Rettegsz a versenyhelyzetektől, mert biztos vagy benne, hogy csak te maradhatsz alul. Nem tiszteled magad és nem tudod elfogadni magad olyannak, amilyen vagy.
- A korai anya-gyerek kapcsolatnak, a kötődési stílusodnak is szerepe lehet abban, hogy mennyire vagy féltékeny típus. Ha édesanyád nem mindig volt elérhető, nem elégítette ki az igényeidet, akkor gyerekként azt tapasztaltad meg, hogy nem vagy elég fontos. Ha emiatt bizonytalan a kötődési stílusod, akkor sokkal hajlamosabb leszel a féltékenykedésre, mint ha biztonságosan kötődnél.
- Ha szüleid túlkontrollálók voltak vagy túlféltettek, akkor ez mintaként szolgálhat számodra: akit szeretek azt ellenőrzöm, "rövid pórázon tartom".
- A szülők hazugságai vagy hűtlensége is kiválthatja azt, hogy felnőve féltékeny típus leszel.
- Felnőtt korban az impotencia vagy a nő csökkent nemi vágya is fokozhatja a féltékenységet. Ilyenkor arra gondolsz, hogy ha én nem tudom kielégíteni a társamat, akkor biztosan megteszi majd valaki más. A csökkent nemi vágyat is egyszerű a szerető meglétével magyarázni, pedig akár hormonális változás, menopauza is állhat a háttérben.
- Az alkoholizmus esetén is megjelenhet az oktalan féltékenység.
- Ha azt tapasztalod, hogy kevésbé vagy vonzó, mint partnered (ez nem csak a külső jellemzőket foglalja magába), akkor is féltékennyé válhatsz.
- Korábbi negatív tapasztalataid (megcsalt az előző párod) is felerősíthetik a negatív érzéseidet.
Előfordulhat, hogy azt éled meg, hogy bár más kapcsolataidban sosem voltál féltékeny, most egyszerűen megőrülsz. Magad sem érted a viselkedésedet. Ilyenkor érdemes megnézni a kapcsolatot is. Miért nem érzed magad biztonságban? Ebben az esetben gyakran azt tapasztaljuk, hogy a párod nem a megfelelő módon mutatja ki a szeretetét és ez a bizonytalanságod kiváltó oka.